Datateknik och farsan

sömn; helt ok.

Kodtrixande i blindo
Har gett mig på att försöka få HTML-sidorna i släktforskarprogrammet GeneWeb att bete sig precis så som jag vill ha dem. Bl.a. vill jag ha in en länk, till en mapp med bilder och dokument, för de som har det. Och den länken ska dyka upp på platsen under en eventuell personbild men det måste inte finnas en bild.

Det som ställer till det är att dessa dynamiska HTML-sidor skapas mest via, av programmeraren mycket personliga, s.k. makro. Och HTML-koden, med makro, skrivs i vanliga textfiler, de ska sluta på .txt. Sedan finns tolkningsprogram antagligen skrivna i 'C'. Samt en del Perl, verkar det som, likaså XML. Samt en databas som jag misstänker är hemmasnickrad… (snabb är den i vart fall.)

Jag har lurat ut det mesta nu. Jag får texten: "HTML-mapp" med länk till personens personliga mapp med bilder och dokument.

Problemet, jag inte kan lösa, är att jag inte får till det vid testandet eller kollen om det finns en mapp eller inte. Finns det ingen personlig HTML-mapp så ska ju länken inte visas. Det gör den nu, för varje person. Alltså, även om mappen inte finns.

%if;(%image_prefix;'/HTML/'%surname;'/'%first_name;)
  %if;has_image;<td>%end;
  <tr><td>
   <a href="%image_prefix;'/HTML/'%surname;'/'%first_name;" target="_blank">HTML-mapp</a></td></tr>
%end;

Som en sista utväg har jag skrivit en fråga till programmeraren, en fransman. Hoppas det ger något.

Det är första raden som jag inte får till riktigt.
Har jag den aktiverad, som den är i exemplet ovan så visas inget alls på sidan. Så jag kör just nu med kontrollen 'if' inaktiverad, såhär:

<!-- % if ; (%image_prefix;'/HTML/'%surname;'/'%first_name;) -->
  %if;has_image;<td>%end;
  <tr><td>
   <a href="%image_prefix;'/HTML/'%surname;'/'%first_name;" target="_blank">HTML-mapp</a></td></tr>
<!-- %end; -->

Just nu håller jag på att klura ut var de s.k. variablerna 'sätts'. T.ex.: 'has_image'. Kan jag klura ut det så kan jag kanske där 'sätta' variabeln: 'has_HTML_mapp' och testa 'if'-satsen mot den:
if has_HTML_mapp
 Visa den
end

Jag lägger ned det tills jag får ev svar eller så gör jag som så att jag lägger in en länk överst i respektive aktuell 'Noteringar'-avdelning.

Bildskärmar
Fick de nya bildskärmarna.
Och kunde snabbt göra ett tråkigt konstaterande. Att jag har haft olika färg på skärmarna beror inte på skärmarna. Det beror på NVIDIA garfikkortet och tillhörande drivrutiner.
Mitt grafikkort har ju en VGA-kontakt och en DVI-kontakt. I DVI-kontakten har jag en DVI till VGA konverter.
Jag får se om jag kan hitta ett grafikkort med dubbla VGA och se om jag kan få det att fungera bättre?
De drivrutiner jag använder, i Linux, är inte så värst inställningsvänliga när det gäller de olika skärmarna.

Nu är ju grundproblemet att jag har två, äldre väl fungerade 19:6 19 tum s.k. WideScreen skärmar och två nya 4:3 17 tums skärmar.

Med de gamla hade jag: (1440+1440)x900 pixlar. I mm: (490+490)x260.
Med de nya har jag: (1280+1280)x1024 pixlar, I mm: (338+338)x271.

Det betyder att jag med det gamla har: 2880×900=2592000 pixlar på en yta om 980×260=254800 mm2
Och på det nya blir det: 2560×1024=2621440 pixlar på en yta om 676×271=183197 mm2

Det innebär vidare att på de gamla hade jag 2880/980=2,939 pixlar / mm på längden och 900/269=3,345 pixlar / mm på höjden.
Motsvarande siffror för de nya: 2560/676=3,786 pixlar / mm på längden och 1024/271=3,778 pixlar / mm på höjden.

Resultat;
med 2st 17 tums 4:3 skärmar får jag 2621440/183197=14,309 px/mm2
med 2st 19 tums 19:6 skärmar får jag 2592000/254800=10.172 px/mm2
Bättre upplösning med 2st 4:3 17-tummarna alltså. Och dessutom bättre plats.

Tum
Hur många tum blir det om man lägger ihop två 19 tums 19:6 skärmar (med 1440x900px)?
Och, Hur många tum blir det om man lägger ihop två 17 tums 4:3 skärmar (med 1250x1024px)?

2st 19 tums 19:6 skärmar?
Vi har ju totalrektangeln om 980x260mm
Diagonalen blir då (enligt pythagoras sats (a2+b2=c2)): (980×980)+(260×260)=(roten ur(1028000))=1013,9mm. Och omräknat till tum blir det: 39,917 tum.
[Bild: 2st 19:6 19 tum. blir ca 40 tum]

2st 17 tums 4:3 skärmar?
Vi har ju totalrektangeln om 676x271mm
Diagonalen blir då (enligt pythagoras sats (a2+b2=c2)): (676×676)+(271×271)=(roten ur(530417))=728,3mm. Och omräknat till tum blir det: 28,673 tum.
[Bild: 2st 4:3 17 tum. blir ca 28 tum]
Storleken mellan skisserna (här ovan) är relativt till verkligheten. I bredd är 17-tummarna ca 31% mindre breda jämfört med 19-tummarna. Å andra sidan är 17-tummarna ca 4% högre.

Och så här ser verklighetsbilderna ut:
2st 19 tum 16:9 (10,2 px/mm2 och ca 40 tum)
[Bild: 2st 19:6 19 tum.]
2st 17 tum 4:3 (14,3 px/mm2 och ca 28,5 tum)
[Bild: 2st 4:3 17 tum.]

Jag lyckades få till det med färginställningarna med de nya skärmarna så jag är rätt så nöjd. På den över bilden kan man ana att bildskärmen till vänster är något mörkare (rödare) i 'bottenfärgen'. Jag avvaktar alltså med nytt grafikkort.

Farsan
Ringde han. "Det knallar å går." Läget är alltså under kontroll. Vi pratade en hel del om vad som ska avhandlas på vårdplaneringen nu på fredag. Bl.a. ska jag försöka göra en ny stöt om att få dit den beviljade EL-rullstolen. Vi pratade också mycket om att de tycker att far ligger mycket i sängen – och det är sant – men han tycker att det är för j-gt när han ringer och säger att nu måste han lägga sig för att det gör så förbaskat ont och de ignorerar det och meddelar att han kan allt sitta uppe en stund till.
Ska ringa och prata med omvårdnadsansvarig sjuksköterska i morgon och få detaljer i hur de här nya vårdstrategierna är tänkta att leda till.
Jag ska också ringa till den arbetsterapeut (primärvården) som var hemma hos far och utifrån den situationen som då rådde beviljade EL-rullstolen.
Ansvarig sjukgymnast (kommunal) envisas ju med teorin att om far får dit EL-rullstolen så kommer det att påverka träningen negativt. Jag skulle vilja veta hur…
Jag kan inte se att det är bättre att sitta i en vanlig rullstol och inte orka, mot att kunna sitta i en EL-rullstol och ha möjlighet att vara mer social och kanske t.o.m. frivilligt åka en extra gång till träningsrummet och träna på att resa sig.
Han kan ju för bövelen inte gå! Det var ju därför han fick EL-rullstolen. Och det var det (att han inte kunde gå med rollator) som var grundorsaken till att han ramlade och bröt lårbenet (han försökte då gå, utan rollator, utmed diskbänken – han höll sig i diskbänken med höger hand med det räckte inte. Vänsterbenet bar inte).
Jag har också pratat med han om att han kan komma hem på bemannad permission, ett par dagar. Det skulle han fundera på.

Och så skulle jag egentligen vilja ha nästa vårdplanering i hans hem, med sjukgymnast (kommunens), arbetsterapeut (primärvårdens), biståndshandläggare samt omvårdnadsansvarig undersköterska och sjuksköterska plus personal från hemtjänsten. Då, om någon gång, har de ju möjlighet att se, på plats, och höra, vad är det far behöver träna.
Men det stannar väl vid en önskan…

Hälsoläget:
Varit mest inne. Var ju ute en sväng och hämtade bildskärmarna, med hustruns hjälp, när vi var inne en sväng i matvarubutiken bredvid paketutlämningsstället så nöp det till så in i h-e i dels ena benet och strax därefter i i hö ländrygg. Jag klarade det med andning och en stunds rörelseuppehåll. Den sega slöheten har fortfarande ett grepp om mig.
[03-03-025-015]

3 svar på ”Datateknik och farsan

  1. Hmm, if;has_directory finns nog inte (tror jag). Här är en sida med alla(?) macros:
    http://www.trojahn.de/GeneWeb/How_to_make_a_personal_Perso.txt

    Kanske du skulle kunna testa med lite quick&dirty javascript-hokuspokus. Nåt i stil med detta:

    HTML-mapp

    Det som händer (ska hända) är:
    1. Länken skapas alltid och visas. Lägg den utanför if-satsen alltså.
    2. Om mappen och därmed dummybilden d.gif saknas så körs javascriptet i onerror och döljer länken. Om mappen med bilden d.gif finns så görs inget och länken fortsätter att visas.

    Det du behöver göra förutom ovanstående är att alltid se till att det ligger en dummybild, d.gif, i alla personmappar. Jag har inte testat detta speciellt utförligt.

    /mats-olof

    • Hoppas att html-koden syns bättre så här:

      <a id=”idhtml” href=”%image_prefix;’/HTML/’%surname;’/’%first_name;” target=”_blank”>HTML-mapp</a>
      <img src=”%image_prefix;’/HTML/’%surname;’/d.gif'” width:=”0″ height=”0″ onerror=”document.getElementById(’idhtml’).style.display=’none'”/>

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *