Grattis!

Bemärkelsedag
Idag är det Monickas födelsedag!

Grattis!

Hela dagen!


sömn ok, med lite hjälp av Stesolid

Promenad
Jag sköter mig. Det blev en promenad, med gåstavar, idag också.

Resplanering
Idag ska jag:
* Tvätta (det som jag vill ha med mig).
* Ställa in cykeln i cykelförrådet.
* Till kvällen, sätta ’allt’ på laddning.
* Kopiera e-post till USB-Minne (enkelt och bra tack vare ThunderBird).
* Skriva ut och fixa med ’papper’.
* Ringa pappa. han förekom mig och ringde igår. Han ska få ett telefonsamtal när jag kommer fram till Lägenheten i Alanya.
* Ringa Monicka. Det är hon som ska följa med till Landvetter och se till att vår bil kommer tillbaka hem. Monicka ringde, det blir sonen Pontus som följer med. Det är denna Monicka som har födelsedag idag!

Till morgonen (resdagen):
* Slutkoll packningen – packa.
* Rakning, klippning (maskin) + dusch.
* Nya delar till hörapparaterna.
* Frukost
* Köra fram bilen.
* Packa in resväska & liten ryggväska i bilen.
* Hämta Monicka Pontus.
* Lämna VBG ca 10:00.
* Vara framme till Landvetter Flygplats för 12:00
* Se till att Monicka Pontus åker hem.
* Ta ut pengar, ett gäng Turkiska Lira samt ett gäng Euro
* Checka in
* Gå till Gaten (rätt gate).
* Hoppas att jag sitter på rätt plan när det lyfter, 13:30, en Airbus Industrie A320-100/200, flight: Turkish Airlines – TK 1798 (ekonomiplats).Ett mål mat ingår.
Landar i Istanbul (17:45, lokal tid). Flygtid: 3h15min. Terminal: INTL (International).
* Leta upp en information och få detta med mobiltelefoner utrett, behövs det någon slags dokumentation? Måste telefonen registreras?
* Fika-
* Leta upp Terminal: DOM (Domestic / Inrikes). Och rätt Gate.
* Hoppas att jag sitter på rätt plan när det lyfter, 20:15 Lokal Tid, en Boeing 737-800, flight: Turkish Airlines – TK 424 (ekonomiplats). Snacks ingår.
Landar i Antalya 21:30 Lokal Tid. Flygtid: 1h15min. Terminal: DOM (Domestic / Inrikes)
* Hitta resväskan.
* Komma igenom tullar och kontroller…
* Hitta en Taxi som kan köra mig till pensionatet för 20€ / 44 Turkiska Lira (TRY), helst inte mer än 50 TRY / 23€. Taxametern ska visa: gündüs (dagtaxa, nattaxa: gece, börjar först vid 24:00).
Jag ringde hotellet och beställde transfer. Enligt deras hemsida (Bacchus Pension) ska det kosta 20€ / 43 TRY 30 Kuras / ca 204 SEK. De möter i terminalen med en namnskylt.
* Checka in på pensionatet.
Fråga: När blir det frukost?
Fråga: Billigaste (mest smärtfria) sätt att ta sig till Antalya Otogar (Intercity busstation).
Beställa: Två öl, minst. Eller så är jag så trött så det blir sängen direkt…

Investeringar
Hur funderat – en hel del – och kom fram till följande.
1. Om det nu är så att mobiltelefoner ’låses’ så vill jag inte att min invanda ska ’paja’.
Åtgärd: Åkte till ICA Maxi och köpte en NOKIA 1209 frö 299 SEK. Den är operatörsoberoende.
Åtgärd 2: Eftersom jag har en NOKIA 2626 med ’gammal’ laddningskontakt. Den ’stora’ och den nya NOKIA 1209 har den ’lilla’ laddningskontakten så fick det bli en investering till, för att slippa två laddare. Köpte en: Nokia Charger Adapter CA-44: 79:90 SEK.
2. Nästa investering satt långt inne. Jag skriver ju mycket, på datorn och jag är inte riktigt vän med de bärbara datorernas tangentbord. tangenterna sitter tätt och lite annorlunda. Jag skriver ofta fel. Så jag tog vägen om Teknikmagasinet och köpte ett: Ace KUA100 USB tangentbord. Normalstort och lätt: 130 SEK.

Hälsoläget:
Har inte haft tid att känna efter…
… väser en del i huvudet (tinnitus) annars OK.

2 svar på ”Grattis!

    • Tack Kerstin!

      Jag hoppas verkligen att det ska ’löna’ sig. Att ’det onda’ vänder så jag inte blir så dålig denna vinter.

      Men jag skulle behöva någon som sköter allt planerande, beställningar, packning – nerverna sitter utanpå kroppen nu…

      Kramar!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *