Duktig
Oj, oj, oj…
Nu känner jag mig duktig :me:
Förra lagningen av bilens mittarmstöd, Pysseldag 14/3-13, höll inte så länge.
Nu gjorde jag en stabilare ihopsättning. I stället för träskruv så förstorade jag hålen något och använde maskinskruv, brickor och muttrar (sonens förslag). Drog ihop det hela och nu känns det stabilt.
Men det blev svettigt, fick byta T-tröja en gång. Att skruva är jobbigt :me:
Har väl egentligen ingen större förväntning på långvarig hållbarhet men all tid som går är plustid :me:
Minisemester
Vi fortsätter utnyttja den förlängda sommaren.
Hustrun har bokat en stuga på Lidköpings Kronokamping, två nätter.
Inga problenm med att checka in tidigare än 15:00.
Installerade oss i stugan (nr 932).
Cyklade till stranden. Kollade var det var bäst att bada. Här är ju attans långgrunt. Borta vid småbåtshamnen (österut) hittade vi ett ställe som var ok att bada från men det låg ju en bit bort.
Vi valde till slut platsen närmast. Även om det innebar att det var där det var som mest långgrunt.
Efter en bra bit ut, i vattnet, nådde det upp till badbyxorna. Då tog jag några simtag.
Därefter åteståd den mödosamma 'prommenaden' tillbaka till stranden.
Nybadad:
Kinnekulle i horisonten.
Det började blåsa så det var inte så mysigt att sitta kvar. Vi förflyttade oss upp till stugan. Där var det varmt och gott.
Avslutade kvällen med en promenad runt på kampingen.
Vi försökte också hitta en GPSgömma nära infarten till kampingen men den ville inte bli hittad eller så var den borta.
Vi delade på en portion kebab i kampingrestaurangen.
Hälsoläget:
Har känts ganska ok idag.
[01-08-010-010]