sömn ok.
Tidigt insåg jag, att denna dag ville jag ha till en utedag,
Och vad gör då en, för tillfället, fanatisk GPSgömmeletare?
Geocaching
Hade ett antal irriterande gömmor som jag gått bet på, åt Vara-hållet så jag 'arbetade' mig österut. Hittade en hel del gömmor som låg vägnära – både på dit- och hemvägen.
Och framför allt hittade jag många som jag vid tidigare försök, inte hittat. Förutom två…
Jag var ute hela dagen. Verkligen hela dagen. En del av morgonen / fm gick åt till planering och att 'känna efter' – fixar jag det här?
Första gömman hittade jag 10:32 och sista 22:29 (och jag tog ingen extramedicin. Jag 'dopade' mig med dryckerna 'cola' & 'bubbelvatten').
Vid den sista gömman – efter att ha hittat den och kommit tillbaka till bilen så saknade jag bilnycklarna. Inget bra läge. Jag var i Nossebro.
Sökte av vägen tillbaka intensivt. Misstänkte dock starkt att den (bilnyckeln) skulle vara i närheten av gömman. Där var mycket växtdelar som stack ut och antagligen hade jag glömt att dra igen blixtlåset till bakfickan. Den, nyckelremmen, kunde ha hakat fast i något.
Dels blir man förbannad och dels blir man oerhört lättad. Jag hittade nycklarna, hängande i en slags tallbuske:
Lite extrabonus: När jag granskar omgivningsbilden av gömman (ja, jag tar numer alltid en sådan – mest för att komma ihåg) så ser jag nycklarna hänga till höger i bilden.
Nu kan jag givetvis inte visa den bilden eftersom det då skulle avslöja för mycket om var själva gömman är gömd :me:
Hälsoläget:
Väljer att inte klaga, även om det kändes väldigt tydligt att jag passerat tiden för kvällsmedicinen.
[02-08-015-045]