Teneriffa Dag 47 – Hustrun kommer!

Planerat:
Morgonpromenad & -bad
Ev hyra bil. Beror på hur det gick vecka ett. Annars buss eller taxi.
[NOT: Det blir buss dit och taxi tillbaka.]

Flight: Norwegian DY4263 GOT 06:00 TFS 10:30 (lokal tid)
Erfarenhet från vistelsen får avgöra vad vi gör sedan.

Så här blev det:
Uppdaterat; Teneriffa Dag 46. 12/11-2011.

Tidigt upp. Kunde inte sova. Tog en buss till Cristianos. Medan jag sitter på bussen så får jag ett SMS, från hustrun, som meddelar att hon nu : Går ombord". Fick SMS:et ca 08:00 så jag tänkte ju givetvis att attan vad hon blir försenad. Vid en senare koll visade det sig att SMS:et var skickat 05:43 [svensk tid, min tid; 04:43]).
I Cristianos bytte sedan buss till 111, till flygplatsen. Fick vänta länge dels beroende på att jag vär där så tidigt och dels på att planet var en ½-timma försenat.

Så kom hon då! Vad härligt det känns!
Vi tog taxi 'hem'.

Badade i poolen och allt var bara så mysigt.

Ut å kollade lite på de närmsta omgivingarna; havsbaden, affärerna, bageriet, mina favoritpubar / -restauranger.
Och så fick vi en liten kik på de gröna parakiterna.

Hustrun fick välja restaurang (en som jag inte varit på). Kommer inte ihåg vad jag åt men hon beställde in anka och den var defenitivt alldeles för torr.

Vi kom tidigt i säng.

Hälsoläget:
Inget 'viktigt' att klaga på.
[01-08-025-015]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *