Ännu mera teknik…

sömn; ok. Faktiskt.

Morgonblaskan ttela
Han moderaten Peter Hemlin har faktiskt replikerat på min insändare, idag, den jag skrev om i inlägget: Lite nostalgi och annat 19/2-2010. Idag skrev han:

För många har glömts bort för länge

Svar till Nils-Gunnar Nordlund (10 februari)

Vi är många som kunnat konstatera att vi hade ett system där problemen med utanförskapet gömdes och människorna glömdes bort. Alliansregeringen vill istället att alla ska mötas utifrån sina egna förutsättningar och få hjälp och stöd att komma tillbaka till arbetslivet.

För mig är det en självklarhet att vi ska värna dem som är allvarligt sjuka. Alliansregeringens intentioner har hela tiden varit att de som har en allvarlig sjukdom ska känna trygghet och vara kvar i sjukförsäkringen. Blotta misstanken att det skulle finnas oklarheter på denna punkt måste omgående åtgärdas.

För att människor ska ha en chans att komma tillbaka till ett friskare och mer aktivt liv krävs tidiga insatser. Alliansregeringens strävan är att minska de långa sjukskrivningarna, man ska få ett jobb att gå till och ges möjlighet att påverka sina liv i högre utsträckning.

PETER HEMLIN (M)

Jag har givetvis redan skickat in en replik på det där:

Det skenande utanförskapet
Peter, vi är överens om att situationen inte var bra. Det är sättet att lösa problem på som skiljer. Och synen på människan.
En vettig politik hade utnyttjat befintligt regelverk inom socialförsäkringslagarna. Fanns inget där som hindrade att sätta in rehabiliteringsinstatser. Det gick också utmärkt att arbetsträna. Då liksom nu kunde du arbeta och ha t.ex. hel sjukersättning, samtidigt.

Givetvis skulle en vettig politik ha satsat på att arbetsgivare och s.k. arbetshälsor mer intensivt tagit ansvar. Fångat upp folk i det allra tidigaste skedet. Enligt säkerställd forskning, var det då, upp till 60% av alla de som blev sjukskrivna.

Samma vettiga politik skulle ha satsat mer resurser på rehabilitering och ge sjuka en diagnos, så tidigt som möjligt.

Och, självklart, ett företagarsamhälle som kan och vill ta emot halta och lytta. Och inte som nu säger upp dem!

Nils-Gunnar Nordlund

Vi får se hur de (ttela) redigerar och när och om den kommer in.


Ekonomiskt förberedelsefixande
Har gått igenom min ekonomi.

Lite å fixa med…

Banken
kl 15:00 ska brodern och jag till banken. Hoppas nu allt går bra och att arvskiftesdokumenten ’godkänns’.

Så här gick det: Höll på att dåna av! Det tog en evighet (i mina mått mätt) och då blev det ändå inte klart…, värdepappersdelning och underskrifter av tillhörande ska ske den 1 mars.

Arvskiftesdokumentet ägnades knappt någon uppmärksamhet alls. Det var den godkända bouppteckningen som var det intressanta.

Datateknik
Nu fick jag till det så som jag vill ha det med ’iomega Home Media Network Hard Drive 1TB’
via terminalen skrev jag: sudo nautilus
(skriver lösenordet)
[startar filhanteraren i s.k. root-läge. Man har ’alla’ rättigheter.]

Letar mig fram till: /media

I den katalogen skapade jag en ny katalog: NASphoto

Markera den, högerklickar och sätter mig själv som ägare med läst- och skrivrättigheter. Samma med ’grupp’.

I en ny flik i terminalen skriver jag:
sudo gedit /etc/fstab
(skriver lösenordet)
[Startar en textredigerare i root-läge och öppnar filen: ’fstab’ som ligger i katalogen ’etc’]

I slutet på den filen lade jag till följande rad:

//192.168.0.54/photos/ /media/NASphotos cifs guest,uid=1000,iocharset=utf8,codepage=unicode,unicode 
0  0

Sparade.

I en annan terminalflik skriver jag sedan: sudo mount -a
(skriver lösenordet)
[Monterar om monterade volymer – ’remount’, typ]

Anledningen till att jag startar upp olika s.k. terminalflikar är att det blir lättare då att ’hoppa’ mellan de olika startade s.k. sessioner. Om det blev fel t.ex.

Och se, nu ser det ut så som jag vill ha det. En ’väg’ rakt in i aktuell katalog i den nätverksanslutna hårddisken.

Återstår att fixa till liknande för hustrun. Hon har WIN XP…

Skanning
Hinner med att få in några bilder från syster Ann-Maries kvarlåtenskap även idag.

Hälsoläget:
Var väldigt okoncentrerad efter mötet på banken. Ingen bra bilförare och så ’pratar’ vi inte mer om det (inget hände men det kunde ha).
Nu ska jag faktiskt strax gå och lägga mig.

2 svar på ”Ännu mera teknik…

  1. Nisse!
    Snyggt att du fick respons i alla fall! Den kommer ju från en annan värld, men ändå…

    Förstår att du var okoncentrerad. Det tycks vara ett riktig pärs med bouppteckning och arvsskifte!

    Far min som blev änkeman i augusti håller fortfarande på att drunkna i papper.. det tar liksom inte slut.

    Kramar!

    • Känns lite fel att påpeka det med det var ändå ett kommunalråd som gjorde sig besväret att bemöta min insändare…

      Det här med efterlevandebestyr kan faktiskt ’gå en på nerverna’. Det tar ju aldrig slut. Vi får fortfarande papper som gäller mor Vivan. Hon gick bort 2008.

      Kramar! [Bild: Hjärtliga Hälsningar!]
      [Bild: Sveriges Flagga]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *