Ovanligt Trött Tisdag

sömn OK.

Dagen idag
Det verkar bli skit med dagen idag. Har svårt för att hålla mig vaken?

Teknik-Skanner-Dia
Kämpar på med pappas DIA-bilder. Nu verkar det som vi kommit över till Öland (1959).
Blir inte mycket gjort, i den här takten, men va f-n, jag är ju sjuk, ju.

Hälsoläget
Morgonen: Trött, jättetrött, hela förmiddagen.
Under Dagen: Värker i övre delen av bröstryggen. Ont i huvudet. I vissa lägen ökad värk i höger arm (yttersidan) och höger ben. Lite ’känningar’ i höger ljumske. Trött.
Kvällen: Fortf. trött, huvudvärk, väser som f-n i huvudet.

7 svar på ”Ovanligt Trött Tisdag

  1. Såna skitdagar kan man va utan!!!!

    Jag skickar ner lite av min kraft och energi som jag fick idag med lillkillen, kan gott dela med mej:-)
    Hoppas det känns bättre imorrn, el senare idag 😉

    Många många kramar från norrland!

  2. Nisse!
    Fy katten för såna dagar! Tomt batteriet…
    Hoppas, som Charlotte, att du får en bättre dag idag!

    ”Känningar” i höger ljumske? Tror du det kommer från länden? Eller är det någon annan jädrans kabel det drar i?

    Tänkte på när jag fick blockader sist och läkaren gick in med nålen vid L4 och kopplade på ström. På pirrade hela hö ljumske långt ner på låret (det innebar i det här fallat att han hade träffat rätt nervrot)

    Jag önskar dig påfyllning i ditt batteri!
    Kramar!

    • Jag får säga som jag sa till hustrun: ”Det kunde ha vart värre än trötthet, jag hade ju kunnat haft ökad värk, också.”

      Ljumskbesvären misstänker jag kommer från mitt diskbråck på höger sida i övre delen av ländryggen, T1-T2.

      Just nu, 09:00, känner jag mig ’laddad’.

      Kramar!

      PS
      Noterar att den s.k. serverklockan går fel? Den har inte fattat tidsomställningen, eller nåt.
      DS

      PPS
      Nu ska det vara fixat.
      DDS

  3. Nise!
    Ja, det kunde varit värre.. :o)
    ”Kablarna” går väl hela vägen längs ryggraden så det kan säkert vara vilken nivå som helst som strular.
    Gott att du känner dig laddad nu! Det gör jag också fast jag ligger som ett jädrans ?
    Men jag kan som tur är greja lite med datorn så tankarna kan få lite att pyssla med och inte bara smärta…

    Serverklockan verkar vara trög… kanske lika trög som våra ortopeder?

    Kramar!

    • Från ’ostbåge’ till ’frågetecken’. Verkar inget vidare. Liksom en extra ’krök’.

      Serverklockan var inte trög, den var fel. Felaktigt inställd av mig. Ortopeder kan säkert också vara ’felaktiga’.

      Kramar!

  4. Njä, det är inget vidare. En extra krök har tillkommit. Länden och nacken är vänstervridna medan bröstryggen är högervriden. Misstänkt likt ett ? eller något spiralformat.
    Obs! Det har inget med politik att göra, i så fall tar vi bort bröstryggen.. :o)
    Over and out!
    Kramar!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *