(not; 151024: … hittat om denna dagen… (finns inga egna anteckningar sparade))
Bilder
Några.
lgn172
Ger mig på att försöka fixa takkontakten i vardagsrummet. En, liten, skruv har har gått av, inne i skruvhålet.
Åker först till Överby och försöker hitta en liten tålig borr samt ett kit som kan gänga ut åt 'fel' håll. På Jula hittar jag ett 'kit'.
Badrummet (Golvman, golvmatta, duschhörnan)
Mot gipsväggen (in mot köket).
Mot betongväggen.
Dokumenterar det sätt som Golvman 'löste' problemet med att gipsväggen i duschhörnan buktar inåt.
Det syns ju hur golvmattan 'vågar' sig. Anledningen till det är nog mest att motsatta väggen buktar in mot badrummet…
Och mattläggaren har strävat efter att mattans 'linjer' ska följa väggen. Det ger då en illusuion av rakhet.
Vardagsrummet
Här har jag lyckats borra hål i den avbrutna skruven (borren gick av) och håller på att 'skruva ut' den med hjälp av en sk skruvutdragarverktyg.
Fick ut den :me:
SMS
Till hustrun:
"Det blir väggmattan och bård imorgon. Idag ska det komma någon och fixa ventilationshålet. Tröskeln kommer imorgon. /Kramar"
Hustrun svarar:
"Skönt de jobbar på"
Till hustrun:
"Åker till Golvman och kollar hur de sk förlängningsprofilerna ser ut. De är beställda och ska finnas där."
ePost
Fortfarande kommunikation med samma person och samma problem med Hede farm 2
Annars inget.
Hustruns dagbok
"Till Handelsbanken och skrev på. Firade med Taimat. Nisse besviken på hantverkarna. Fick säga till om ventilationshålet".
Hennes kalender
"Badrum klart i början på veckan. Skriva på lgn. Byte nycklar för cykelförråd".
Sammanfattning:
Hustrun var till Handelsbanken och skrev på försäljningen av köpekontraktet för lgn111 med J. Vi firade med taimat.
Verkar inte som om Golvman gjorde något denna dag. Däremot verkar de ha lovat att ta tag i den felaktiga ventilationshålet samt fixa trösklen.
Jag börjar bli mer och mer osäker och tilliten till det här företaget ligger på minus.
Jag har dokumenterat deras sätt att sätta golvmatta mot duschhörnan.
Åker dit, tioll deras butik, för att se hur de sk förlängningsprofilerna ser ut. Efter mycket letande hittas de. Vad jag då kunde se så såg de ut att bli bra, färgmässigt. Något annat har jag inte kompetens att bedömma. Det får rörmokaren göra.
Det där med att badrummet skulle vara klart i början av veckan som det står i hustruns kalender måste vara en gammal anteckning. Än så länge ligger där endast en golvmatta.
Tröskeln ska tydligen komma under morgondagen.
Själv har jag roat mig med att försöka fixa takkontakten i vardagsrummet och det gick ju bra.
Vill minnas att den lilla borren gick av, direkt (⌀ 1mm). Så direkt efter att jag var klar så åkte jag till Jula och lämnade tillbaka kitet och förklarade vad jag gjort – inga problem, med att få den tillbakalämnad (Jula: Skruvutdragarsats 12 delar Art. nr: 189002).
Hälsoläget:
Inget noterat.
[04-08-005-025]