Teneriffa -> Gran Canaria. Dag 21

Planerat:
Morgonpromenad & -bad
Utforska naturen, leta GPSgömmor eller slappa
Kvällspromenad & -bad

Så här blev det:
Uppdaterat; Teneriffa Dag 20. 17/10-2011.

Kväll
Gran Canaria, Las Palmas.
Sitter på samma 'fläck', i sanden.  På samma strand som jag ofta besökte förra året. Lyssnar på de ovanligt ljudliga vågorna. Regnet hänger i luften – kände precis några droppar – om det nu var regn…?

Gick till hotellet som jag bodde på förra året och frågade vad de skulle ha för två nätter. Jag godkände priset och fick ett bra rum.

Resan från Silencio till Santa Cruz var en pina. Jag var kissnödig och bussen var trång så jag hade besvär med mina knäleder.

Framme i Santa Cruz köpte jag färjebiljetter till Gran Canaria, Fred Olsen Express. Dyrt! Men jag ville komma dit ganska fort, varför vet jag inte riktigt.

Från Silencio till Las Palmas tog det ca 6 timmar, inräknat bussar, promenader och färja samt väntetider.

Regndroppar skvätter fortfarande.

Jag har tänkt mig ett dopp i havet. Vågorna är ju bara så häftiga!

Höll mig nära stranden. Lite längre ut kan de uppstickande bergen vara lite vassa.

Somnade utan problem.

Hälsoläget:
Jobbigt med resande och väntande. Sedan börjar jag märka en stigande irritation över att mina besvär inte blir bättre. Det har faktiskt tillkommit besvär (ömma fötter).
[03-08-015-015]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *